Štúdium v zahraničí ťa nezruinuje. Naopak.

Ako funguje školné v Írsku a kto môže študovať celkom zadarmo?

Írsko sa stalo najdostupnejšou anglicky hovoriacou destináciou pre štúdium v Európskej Únii. Školné je na miestnych verejných vysokých školách a univerzitách hradené Írskou vládou. Študenti si hradia iba tzv. “Student contribution fee” , na ktoré je možné získať plný grant (podobné štipendiu) a vďaka tomu môžeš v Írsku študovať celkom zadarmo.

1

Školné na univerzitách závisí na zvolenom odbore, type štúdia a na národnosti študenta.

2

Študenti štátov EU a EEA môžu študovať bakalárske odbory celkom zadarmo.

3

Študenti EU a EES neplatia školné. Platí iba ročný príspevok tzv. “Student Contribution Fee” 3000 eur.

4

Na tzv. “Student contribution fee” 3000 eur môžeš ale získať plný grant (podobný štipendiu), ak sa príjem tvojich rodičov pohybuje pod 49 000 eur hrubého príjmu ročne. Teda ak tvoji rodičia zarábajú pod touto hranicou, možeš v Írsku vyštudovať bakalára úplne zadarmo.

5

Za magisterské štúdium zaplatíš v priemere od 4 000 eur do 9 000 eur. Horná hranica sa týka predovšetkým technologických odborov a štúdia medicíny, čomu zodpovedajú aj vysoké platy absolventov.

6

Časť magisterského školného je možné pokryť štipendiami. Každá univerzita má iné podmienky na jeho získanie a my ti radi pomôžeme zistiť aké sú tvoje možnosti.

Koľko stojí život v Írsku?

Náklady na život sa v Írsku pohybujú medzi 550 eur až 1 000 eur. Vo väčších mestách sa môže čiastka vyšplhať k hornej hranici.

Študentský život v pohode zvládneš z brigády popri univerzite na čiastočný úväzok. Tu nie je problém získať, ani odmakať. Budeš dostávať minimálne 10,10 eur na hodinu. Aj k tomu máme pár dobrých rád, kedy s prácou popri škole začať a kde ju hľadať. Ozvi sa nám a radi ti pomôžeme.

Štipendiá a pôžičky

Časť magisterského školného je možné pokryť štipendiami. Každá univerzita má iné podmienky na jeho získanie a my ti radi pomôžeme zistiť tvoje možnosti.

Ďalšou možnosťou akou si financovať školné je formou študentskej pôžičky z vlády Slovenskej Republiky. Ako študent bakalárskeho alebo magisterského programu si môžeš požičať až 5 000 eur a to každý rok po dobu max 6 rokov. Študentská pôžička dovoľuje nastavenie odkladu splátok až na 7 rokov. To znamená, že vieš vyštudovať bakalársky aj magisterský titul, a začať splácať až po doštudovaní.

Stále váhaš?
Spoj sa s nami

Je to prvý krok k spoločnej schôdzke. My sa na tvoj príbeh pozrieme, posúdime, čo pre teba môžeme urobiť a čo najskôr sa ozveme späť. Tvoji rodičia s nami budú v pohode, máme sa čím pochváliť.