Štúdium v Írsku

Študuj v kolíske budúcej Silicon Valley

Prezýva sa zemou “svätých a učených”. Prvá tunajšia univerzita, dublinská Trinity College, bola založená už v roku 1952. Každoročne sem za vzdelaním prichádzajú študenti zo 160 rôznych krajín. Výučba a rešpekt k vzdelaniu je odjakživa súčasťou tamojšej histórie a kultúry. Miera vzdelanosti je v tejto zemi jednou z najvyšších na svete.

Uvažuješ aj ty nad štúdiom v Írsku? Nasledujúce dôvody ťa presvedčia.

Prečo práve Írsko?

Priateľská a bezpečná krajina

Priateľská atmosféra panuje na každom kroku. Írsko bolo v rokoch 2008 a 2010 zvolené Lonely Planet za napriateľskejšiu krajinu na svete. A naviac je tak krásne. Nádherná príroda spojená s typickým ľahko drsným zmyslom pre humor a bohatou históriou premení každý študijný pobyt na nezabudnuteľný zážitok.

Dohovoríš sa bez problémov

Oficiálnymi jazykmi sú írština a angličtina. Druhý spomínaný prevažuje, dohovoríš sa teda bez problémov. Nemusíš sa báť ani prízvuku, ne ten si rýchlo zvykneš.

Angličtina na jednotku

Angličtina sa stane tvojim základným komunikačným jazykom, či už si na prednáške alebo s novými spolužiakmi v bare. Vďaka štúdiu v Írsku budeš po anglicky hovoriť sebaisto a o čomkoľvek. Možno aj zo spánku.

Prax namiesto prázdnej teórie

Vysoké školy v Írsku si uvedomujú, že svet začína až za dverami učebne. Preto je vzdelávanie prepojené s praxou. Pretože nikto vyučený zo skrípt nespadol a naozajstné znalosti získaš vďaka prepojeniu teórie s praxou.

Medzinárodne uznávaná kvalifikácia a široký výber

Vyštudovať Írsku univerzitu, to už niečo znamená. Írske diplomy sú celosvetovo uznávané, nech už ide o akýkolvek odbor. Tých je tu na výber takmer 5 000- od technologických a vedeckých cez humanitné až po umelecké. Stačí si vybrať. Zahraničný študenti sú vítaný na štátnych aj súkromných univerzitách. Írsko je na tom vynikajúco aj ohľadom kvality ponúkaného vzdelávania. Radí sa medzi 20 najlepších krajín sveta.

Štúdium v nové “Silicon Valley”

Ak sa rozhodneš po štúdiu v Írsku ostať, o uplatnenie nebudeš mať núdzu. Írsko je európskym domovom svetovo najznámejších firiem naprieč sektormi- od technologických, cez vedecké až po finančné. Študenti a absolventi vďaka tomu nachádzajú prax a uplatnenie po štúdiu v lokálnych pobočkách firiem ako Google, Pfizer, Facebook, Dell, Intel, IBM? Microsoft, Airbnb, PayPal alebo Apple.  V Írsku celkom pravdepodobne vyrastie ďalšia Silicon Valley. A ty môžeš byť pri tom.

Inovácia a kreativita

Írsko bolo a je zemou géniov, ktorí išli s dobou aj proti prúdu. Írovia boli pôvodom okrem iného spisovateľmi ako Oscar Wilde a James Joyce, priekopníkmi kvantovej fyziky ako John Bell či laureát Nobelovej ceny za fyziku Ernest Walton. Absolventi írskych univerzít patria i dnes medzi špičky a priekopníkov vo svojich odboroch, ktorý sa neboja prísť s revolučnými nápadmi.um

Koľko ťa to bude stáť?

Koľko ťa to bude stáť?
  • Školné na univerzitách závisí od zvoleného odboru, typu štúdia a národnosti študenta.
  • Študenti EU a EEA môžu študovať bakalárske odbory zadarmo
  • Študenti EU a EEA neplatia školné. Platia iba ročný príspevok tzv. “Student Contribution Fee” 3000 eur.
  • Na tzv. “Student contribution fee” 3000 eur môžeš ale získať plný grant (podobný štipendiu), ak sa príjem tvojich rodičov pohybuje pod 49 000 eur hrubého príjmu ročne. Teda ak tvoji rodičia zarábajú pod touto hranicou, možeš v Írsku vyštudovať bakalára úplne zadarmo.
  •  Za magisterské štúdium zaplatíš v priemere od 4 000 eur do 9 000 eur. Horná hranica sa týka predovšetkým technologických odborov a štúdia medicíny, čomu zodpovedajú aj vysoké platy absolventov.
  • Časť magisterského školného je možné pokryť štipendiami. Každá univerzita má iné podmienky na jeho získanie a my ti radi pomôžeme zistiť aké sú tvoje možnosti.
Koľko stojí život v Írsku?
  • Náklady na život sa v Írsku pohybujú medzi 550 eur až 1 000 eur. Vo väčších mestách sa môže čiastka vyšplhať k hornej hranici.
  • Študentský život v pohode zvládneš z brigády popri univerzite na čiastočný úväzok. Tu nie je problém získať, ani odmakať. Budeš dostávať minimálne   10,10 eur na hodinu. Aj k tomu máme pár dobrých rád, kedy s prácou popri škole začať a kde ju hľadať. Ozvi sa nam a radi ti pomôžeme.

Máš akékoľvek ďalšie otázky alebo potrebuješ poradiť? Napíš nám alebo zavolaj, všetko s tebou radi preberieme.

Zdieľaj článok

Prečítaj si viac o štúdiu v zahraničí

Stále váhaš?
Spoj sa s nami

Je to prvý krok k spoločnej schôdzke. My sa na tvoj príbeh pozrieme, posúdime, čo pre teba môžeme urobiť a čo najskôr sa ozveme späť. Tvoji rodičia s nami budú v pohode. Máme sa čím pochváliť.