V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch nás čakajú ďalšie dôležité kroky, medzi ktoré patrí aj žiadosť o študentské vízum.

Zosumarizovali sme pre teba všetko, čo potrebuješ o študentských vízach do Dubaja vedieť.

So všetkými krokmi, ktoré ťa čakajú, ti pomôžeme a celým procesom ťa postupne prevedieme.

Všetko čo potrebuješ vedieť o študentských vízach

Každý študent v Spojených Arabských Emirátoch potrebuje študentské vízum, aby mohol v krajine legálne študovať a žiť. Preto oň budeš žiadať aj ty.

Emirátske študentské víza sú v porovnaní s vízami v ostatných krajinách extrémne jednoduché a priamočiare a to isté platí aj pre žiadosť samotnú.

Študentské víza sú vždy vystavené na dobu jedného roka a každý rok sa obnovujú. Študent bakalárskeho programu si teda počas štúdia obnoví víza 2x – 3x. Obnovenie víza je ešte jednoduchšie ako nová žiadosť.

Na žiadosť o víza budeš potrebovať platný cestovný pas; platný po dobu minimálne 1 roka od dátumu nástupu na univerzitu. Doporučujeme mať ale pas platný ideálne na celú dobu štúdia.

Kedy môžeš o víza žiadať?

O víza môžeš žiadať vo chvíli, keď:

Ako dlho trvá vybavenie a proces študentského víza?

Proces žiadosti a spracovania je opäť jeden z tých najkratších. Veľká väčšina víz je schválená počas 15-20 pracovných dní.

Akonáhle budú tvoje víza schválené, obdržíš tzv. “Entry Permit” (povolenie pre vstup do krajiny; tzv. “provizórne víza”), na základe ktorého môžeš do UAE priletieť a je platný po dobu 2 mesiacov. Entry Permit iba predložíš na letisku na pasovej kontrole, kde ti ho opečiatkujú a ty si ho uschováš.

Po prílete ťa čaká iba návšteva Student Visa Office na univerzite, kde dostaneš ďalšie inštrukcie vrátane informácií o zdravotnej prehliadke, ktorú ti zariadi na klinike v blízkosti kampusu.

Po splnení týchto krokov získaš tzv. Emirates ID (ekvivalent nášho občianskeho preukazu).

Aké sú poplatky za víza?

Cena víza sa skladá z 2 častí:

1. Poplatok za vízum (vrátane zdravotného poistenia)

Ak žiadaš o vízum mimo územia Spojených Arabských Emirátov, cena víza je 5,345 AED (cca 1380 eur).

Cena zahŕňa administratívny poplatok, Emirates ID (residenčnú kartu) a zdravotné poistenie.

2. Deposit

Nepostrádateľnou súčasťou žiadosti o víza je tiež deposit / záloha vo výške 2,500 AED (cca 640 eur).

Deposit je vratnou zálohou, ktorá sa ti vráti akonáhle tvoje vízum vyprší (čiže po ukončení štúdia), po odčítaní storno poplatkov (cca 1400 AED). Z depositu sa ti teda po dokončení štúdia vráti cca 1100 AED.

Čo všetko k žiadosti o vízum potrebuješ?

Žiadosť o vízum je veľmi jednoduchá.

Prvý rok žiadaš cez formulár New Student Visa Application.

Žiadosť obsahuje nasledujúce sekcie:

Dodatočne je potrebné zaslať na univerzitu kópiu potvrdenia nasledujúcich platieb:

záloha za školné (25% školného)

poplatok za vízum (5,345 AED)

záloha za vízum (2,500 AED)

Mám sa začať pripravovať už teraz?

Momentálne odporúčame sústrediť sa hlavne na prípravu na maturitu a splnenie jazykovej skúšky, aby si mal/a unconditional offer čo najskôr, a my sa tak mohli spoločne do celého procesu pustiť.

Zároveň, pokiaľ nemáš platný cestovný pas alebo ti čoskoro prechádza, požiadaj si prosím o nový.

Keby si mal/a akékoľvek ďalšie otázky, daj nám určite vedieť!

#TEAMUNILINK