Powered by Smartsupp

Prehľad študentského ubytovania v Dubline

Vyjadrenie od írskych univerzít a vysokých škôl sa pomaly, ale iste blíži, a s tým aj ďalšie kroky, ktoré nás pre nástup do Írska čaká zariadiť.

Jedným z nich je bezpochyby ubytovanie. Pokiaľ si to ešte neurobil/a, je nutné sa po ubytovaní pozrieť čo najskôr, pretože miesta ako na univerzitných, tak aj na privátnych ubytovaniach veľmi rýchlo ubúdajú.

Nižšie nájdeš tipy na možnosti privátneho aj súkromného ubytovania v Dubline.

Privátne koľaje

JB STUDENT ACCOMMODATION

JB patrí medzi najlacnejšie študentské privátne internáty v Dubline a preto sme mu venovali separátny príspevok.

ASPEN LIVING
LokáciaAspen, Ballymun Road, Dublin 11, D11 ETF7 – 15 minút od DCU, okolo 30 minút od TCD, TUD, hodina od UCD
Typy iziebvšetky izby majú svoju vlastnú kúpeľňu, nezabudni si skontrolovať dostupnosť
Dĺžka zmluvy1 alebo 2 semestre (minimálne 26 týždňov)
Nájomod €220 týždenne (vrátane všetkých poplatkov)
Deposit/záloha€99 (ak študent nie je prijatý na univerzitu a dodá do 3 dní dôkaz, záloha je vrátená v 100% výške)

AKO SI IZBA ZAREZERVOVAŤ?

FRESH
LokáciaHighlight Parkgate 43, Montpelier Hill, Dublin, D07 XT61
Dĺžka zmluvy39, alebo 51 týždňov
Nájomod €230 týždenne
Možnosti platenia nájmunaraz, v 2, alebo v 8 splátkach
Deposit/záloha€300 – na zabezpečenie izby – vratné na konci zmluvy
ak sa rozhodneš od zmluvy odstúpiť do 4.8., vráti sa Ti 250 eur

AKO IZBU ZAREZERVOVAŤ?

• izbu si zarezervuješ jednoducho on-line – stačí kliknúť na typ izby – SELECT THE ROOM – START APPLICATION

Univerzitné internáty

University College Dublin (UCD)

Ako sme ťa informovali e-mailom v apríli, internáty UCD sú otvorené už od 13.4. a ty sa tak môžeš zapísať už teraz do tzv. ubytovacej lotérie. Miesta sú potom prideľované náhodne.

Viac informácií, vrátane handbooku, virtuálnej prehliadky, alebo presného návodu ako sa do lotérie zapísať, nájdeš v e-maile z hello@unilink.cz  s názvom University College Dublin Accommodation Booking Open!

Trinity College Dublin (TCD)

Ubytovací portál Trinity College Dublin je taktiež otvorený, a ty si tak môžeš o izbu zažiadať ešte dnes, pomocou tohto linku.

Privátne ubytovanie v Dubline (zdieľané byty a izby pre študentov)

Študenti prvých ročníkov väčšinou preferujú bývať na študentskom ubytovaní, pretože je jednoduchšie ho zariadiť. Po prvom ročníku je naopak zvykom študentské ubytovanie vymeniť za privátne ubytovanie, tzv. share houses, kde môžeš bývať napríklad so skupinkou kamarátov, ktorých poznáš na univerzite.

Pokiaľ pozeráš po privátnom ubytovaní už na prvý ročník, ber ale na vedomie, že zohnať privátne ubytovanie v Írsku nie je ľahké a je nutné si dať pozor na veľa vecí. Aby sme ti tento proces uľahčili, zosumarizovali sme v bodoch, na čo si musíš určite dať pozor.

Naše tipy pri hľadaní privátneho ubytovania:

• Je možné, že po tebe landlord (domáci) bude chcieť referenciu, tj odporúčanie od niekoho, u koho si už býval/a.
  • Vždy začínaj hľadať privátne ubytovanie na základe tipov od univerzity/študentských únií.
  • Vždy si snaž dohovoriť osobné, alebo aspoň on-line prehliadky.
  • Pokiaľ sa ti na ubytovanie niečo nezdá, alebo si chceš informáciu overiť, píš alebo volaj na uvedené číslo/e-mail v inzeráte.
  • Pred podpísaním zmluvy si skontroluj, či sú v cene zahrnuté utilities (voda, plyn, elektrina). Ak nie, informuj sa, koľko približne budú stáť, ako a kde ich možno zariadiť.
  • Pred podpísaním zmluvy si over, ako a v koľkých splátkach budeš platiť nájom (Sú možné mesačné splátky? Budeš nájom platiť na účet alebo v hotovosti? Aká je dĺžka zmluvy?).
  • Nikdy neplať zálohu bez zmluvy, preverenie nehnuteľnosti (aspoň po video-prehliadke) a overenie detailov vyššie.

Nezabúdaj, že ako nájomník máš určité práva:

• Prenajímané ubytovanie musí byť v dobrom stave.
  • Musí ti byť poskytnuté súkromie – prenajímateľ by nemal do tvojho ubytovania vstupovať bez včasného oznámenia.
  • Musíš dostať riadnu dokumentáciu o prenájme – odátumovanú a podpísanú nájomnú zmluvu.
  • Nesmie sa ti viac ako 1x ročne zvyšovať prenájom.
  • Musíš mať aktuálny funkčný kontakt na svojho domáceho.

Tvoje povinnosti sú:

• Platiť nájom včas.
  • Udržiavať ubytovanie v dobrom stave.
  • Povoliť domácemu ohlásenej návštevy a inšpekcie ubytovania.
  • Dodržiavať podmienky zmluvy a dať prenajímateľovi včas vedieť, keď sa chystáš ukončiť zmluvu skôr ako podľa dohovoru.

Accommodation guide of treshold

Accommodation guide od International students

KDE HĽADAŤ PRIVÁTNE ZDIEĽANÉ UBYTOVANIE?

Pokiaľ ešte nemáš zažiadané o žiadne ubytovanie, odporúčame to napraviť čo najskôr a sme ti k dispozícii v prípade akýchkoľvek otázok.

#TEAMUNILINK

Zdieľaj článok

Obsah článku

Prečítaj si viac o štúdiu v zahraničí

Stále váhaš?
Spoj sa s nami

Je to prvý krok k priateľskej on-line schôdzke, kde preberieme ako ti vieme pomôcť a kde ti zodpovieme všetky otázky.

Napíš nám a my sa s tebou čo najskôr spojíme.